Служба Святителю Іларіону (Огієнку) Блаженійшому митрополиту Вініпегу і всієї Канади УПЦ

 

у відповідності з постановою Архієрейського Собору УАПЦ у м. Києві,23 вересня 2011 року, щодо зарахування до лику святих (у Чині Святителів Церкви Православної) в Бозі спочилого митрополита Іларіона.

(У відповідності з підготовкою до канонізації)

Мала Вечірня 

На “Господи я звав” стихири Апостолу, гл. 6

(якщо неділя – воскресні гласу).

 

Слава, гл. 1.

Великий світильнику, учителю та сповіднику  землі нашої Української, із зворушеністю серця, вірністю та відданістю блаженній пам’яті твоїй, зворушені  приступаємо до Господа, тобою проваджені, віримо в могутність молитви  та заступництва Твого; а також святительської ревності  твоєї, співаємо: слава силі Твоїй, Господи, слава Тобі.

І нині: Богородичний глас.

На стиховні – стихири святителів, глас 6 (подібний: Тридневний…)

 

Глибиною мудрості та чоловіколюбства Ти все будуєш, Господи, і добро всім подаєш єдиний Сотворителю. Згадуєш  у Царстві Твоєму всіх, що Тобі життя земне присвятили, щирістю серця послужили Тобі, виконуючи Божественний Заповіт Твій. Вони вірність зберегли до кінця та засяяли наче зорі небесні славою  Твоєю. Нехай молитви святительські його, на крилах віри, надії і любові,  долинуть до Тебе Многомилостивий.

Стих: Серед нас найпочесніші були друзі Твої Господи.

 

Як жадало мудре святительське серце твоє, Іларіоне богомудрий, Царства Небесного. Великий Бог дарував тобі Його, приймаючи від української вдачі, святительську службу, сповідництво, терпеливість, побожність та відданість – все те, перед чим відкриваються двері Вічних Осель Небесних. Прийми, Господи, молитовні благання його за спасіння душ наших.

Стих: Перелічу їх і намножаться більше піску морського.

 

Превеликий Лик український перед Престолом слави Твоєї предстоїть нині, Господи: великі і прості, мудрі і щиросерді, багаті та бідні, вірністю керовані до Тебе, мудрістю апостольською та щирою побожністю. Чеснотами земного життя їх, переповнені скарбниці Небесні. То ж серед них клопотаннями та захистом праведного архієрея Іларіона спаси, Христе, душі наші.

Слава: глас  подібний ,той самий:

 

Отче, Сине і Святий Душе, Триєдине Божество і Царство. Ти завжди дбаєш про нас, спроваджуючи людей земних до вічності в Небі. Силою та молитвами  праведника Твого та мудрого святителя Іларіона, визволи нас від гріховної неволі, наставляючи на путь праведну, якою пройшли українці святі, вони безнастанно молять Тебе, в Тройці Єдиний Боже, за спасіння душ наших.

І нині: Богородичний, глас той самий:

Мати Божа, Безневісна Владичице, Богородице і Приснодіво Маріє! Молитви Твої, Покрова і Заступництво по всі часи рятували край наш український та побожний народ його. Як зорі небесні засяяли вони на небозводі. Разом з ними і праведник Твій Іларіон Огієнко, святитель всеукраїнський як сповідник та ревнитель віри Православної, разом з Хором усіх українських святих та подвижників благочестя могутньо взиває до Тебе: з’єднай нас роз’єднаних, збери розпорошених, утверди малодушних, поверни тих, що віру згубили та у безвір’ї страдають. Усіх приведи до кошари  Христової, в огорожу Церкви святої, Православної, на спасіння душ наших.

Тропар воскресний (якщо неділя; якщо ні – рядовому святому).

Слава: Святителю, подана на Великій Вечірні.

І нині: Богородичний.

 

На Великій Вечірні

Блажен муж: 1-й антифон.

На Господи, я звав: стихири воскресні 3-го гласу, Анатолієва 1,

(якщо неділя; якщо ні – святому на 8 ) та новомучеників 6.

 

Стихири Святителю, глас 5.

Подібний: Радуйся…

Зберімось сьогодні, всі вітчизнолюбні та святолюбиві,/ щоб оспівати великого Святителя і Подвижника, Богомудрого Блаженійшого владику Іларіона,/який величним світильником Церкви Православної засіяв/ від землі Української/ і світлом своїм/ весь край український та все українство у світі освітив.

Носячи ім`я першого митрополита всієї Руси-України,/ все життя земне ти дбайливо наслідував його,/ Святителю Христів з України/  світочу наш, / благовістям Христовим та любов’ю Його керувався в житті./ Тож молися, українцю святий,/ скарбе наш духовний, за спасіння душ наших.

Сьогодні день прославлення праведного Святителя і Архіпастиря,/ що з України до Неба прибув/ за покликанням Христовим,/ на землі Христу добре послужив,/ і край свій боронив,/ віру Православну ,Церкву Святу і народ наш беріг. / Святителю земний і Небесний,/ молися за всіх нас.

Як Святителі Великі Церкви земної, Православної/ був ти мудрим і дбайливим духовним керманичем народу свого./ З надією на Господа, вступав до двобою за правду нашу та честь Богом дану нам./ Перемагаючи ворогів українських Силою Хресною та могутністю віри своєї,/ Ти завжди з вдячністю оспівував Христа-Життєдавця./

Наче святі митрополити Київські,  в давнині історії народу нашого,/ відстоював ти істину./ Правдолюбець-Господь, за це прославив тебе, владико і Святителю наш,/ а безбожників осоромив./ Іларіоне, праведниче і подвижнику, слава Тобі./

Не втомляться наші вуста/ хвалу співати Христовому Святителю землі нашої,/ що все своє життя Господа прославляв./ Благовістя Господнє перекладами Письма Святого та Богослужінням мовою українською множив і поширював. То ж за благодіяння Його вдячну пісню завжди співав:/ Чоловіколюбцю, слава Тобі.

Як світильника української побожності, правди і честі/ ми визнаємо і прославляємо пам`ять твою, подвижнику віри і народу, Іларіоне – Святителю наш. /Бо допомогу твою відчутно отримуємо/ і за неї славослів’я Господу приносимо/ і Його преславному Святителю.

Із землі Української,/ із серця її – Києва святого до Царства небесного дійшов Ти/ як вірний працівник Церкви і народу нашого./ Всім життям Господу й Україні та всьому українству послужив,/ відкинувши всі земні принади і все тлінне.

Слава: гл.6

Святителя Великого і праведника славного та богомудрого,/  наставника заблудлих та провідника нашого у днях безвірних та богоборчих, оспіваємо всі разом сьогодні/ і взиваймо до нього:/ молися за нас, Святителю Іларіоне преславний.

І нині: гл. 4.

Богомати Пречиста,/ Заступнице наша, Владичеце,/ без Твоєї допомоги не залишай нас,/ омофором Своїм по всі дні покривай,/ від небезпек і зла захищай./ Бо Ти породила Єси Спасителя нашого, Чоловіколюбця Господа.

На літії/ стихири храму і оці/ гл. 1

Архієрею величний і святий,/ України і всіх українців у світі похвало,/ достойнику Божий / та за людей заступнику,/ Христової Церкви скарбе земний і Православ`я оборонцю,/ молися за спасіння людей, що горнуться до тебе.

Дав нам праведника і Святителя Господь,/ з великого Свого Чоловіколюбства,/ що завжди молиться за нас.

Глас 3.

Зберіг Господь твою пам`ять і славу, Архіпастирю наш великий,/ з небесної любові до нас,/ бо вірою та честю ти гідність українську православну зберігав/ і від напастей нас рятував/. То ж молися, Іларіоне архієрею,  праведнику наш, за спасіння душ наших.

Глас 6.

Царю Небесному і матері-Україні/ волю та гідність людську ти підкорив./ Попрямував важкими дорогами світу цього за Божим покликом до Царства Небесного./ Взявши  свій хрест/, в усьому на Христа покладаючись, проніс ти його з честю та гідністю.

Христос, Спаситель наш/ послав тебе, Святителя, сміливого і почесного, щоб зберегти віру Православну в народі українському, в часи безбожності та богоборства./ Ти виконав покликання своє гідно, за що і шануємо тебе,/ і славослів`я щиро приносимо.

Коли бачив ти, Іларіоне всечесний,/що у містах українських/ безбожники храми Божі забирають/ і православних до в`язниць кидають,/ то укріпляв  у вірі Божих дітей, прикладом життя свого і силою молитви своєї,/ хрестоносінням предивним. Святителю наш, слава Тобі.

Слава: глас 8.

Як ми оспіваємо тебе, Святителю і праведнику, достойниче землі Української?/ Яку похвалу принесемо тобі?/ Адже ти завжди являєш себе предивним заступником/ і надійним оборонцем Православ`я українського./ Слава тобі, Іларіоне святий,/ за піклування про народ наш і Церкву Православну.

І нині: глас той же

Мати Христа нашого, Премилосердна Царице світу цього/ Купиною Неопалимою явилася Ти нам, бо з Тебе засяяв Христос,/ Світло Правдиве,/ що просвітив усі кінці світу./ Богородице Владичице, слава Тобі.

СТИХИРИ НА СТИХОВНІ

Глас 2.

Радуйся, Святителю благовірний,/ Архієрею землі Української, всього люду християнського похвало./ Ти  до Господа за людей твоїх заступник надійний єси,/ тому ми радісно святкуємо пам`ять твою.

Стих: Чесна перед Господом/ смерть преподобних Його.

Не за гідність нашу, послав Господь нам Святителя Великого, праведника Іларіона Святого, а з чоловіколюбства Свого. Бо ми, грішні та недостойні мати такого заступника/ і надійного молитвеника,/ і великого віри прославленої оборонця.

Стих: Священики Твої зодягнуться в правду/ і преподобні Твої зрадіють радісно.

Радість Велика сьогодні, радість свята/ у містах українських та у громадах наших церковних по всій землі/ Бо ми святкуємо пам`ять сина України, величного Іларіона – Святителя,/ що взірцем став на всі часи для духовних та світських керівників українського краю і народу його.

Слава: глас той же.

Піклуєшся ти про людей/, пресвітлий Святителю землі Української і при житті, і після смерті./ Допомогу  молитвами своїми даруючи вірі нашій/ і чудеса через них являючи,/ Преблагий  Іларіоне, Святителю всехвальний/.

І нині: глас той же.

Землі Української Заступнице, Премилосердна Богородице, /  люду православного у світі цілому  Захиснице,/ не залиши в небезпеці рабів Своїх, що взивають до Тебе.

Рання відправа/Утреня/

Сідальний 1 глас 6.

Просвічений Світлом Небесним, Христовим,/ сприйняв ти святительство, сину землі  Української, Іларіоне, архієрею святий./ І мужністю та духовними подвигами свого життя, святість небесну і славу довічну земну здобув ти, /і до спасіння усіх нас спрямовуєш./ Іларіоне, Святителю і праведнику,/молися до Бога за прощення провин наших.

Слава: глас 8.

Сприйнявши Благодать Небесну, Христову,/ даруєш її всещедро, від часу земного життя Твого, Архієрею Святий,/ бо всіх, хто до тебе з побожністю лине, ти до істини приводиш/. Тому ми радісно, з вдячністю  святкуємо пам`ять твою.

І нині : /Богородичний/

Мати Бога Небесного, Неопалима Купино і Царице Краю нашого,/ що Божественне Світло до лона прийняла,/Воно ж просвітило увесь світ./ Молися завжди за побожних людей.

Сідальний 2: глас 6.

Похвалу принесімо Святителю Великому, Іларіону Святому,/ що як добрий архієрей Христовий,/ взявши хрест життєвий, поборов усі напасті диявольські/ і народ свій від зла оберігав у вірі та побожності/. То ж молися завжди, Архієрею Святий,/ за спасіння душ наших.

Слава: глас той же.

Джерелом наснаги предивним, для спасительної честі української, Святителю Іларіоне, ти нам явився, просвічуючи нас Благовістям українським, зціляючи  від захворювань безчестя та гріха,/ заблудлих до спасіння направляв,/ голодних насищав,/ завжди славлячи Творця всього./ Його ж моли за нас,/ людей твоїх.

І нині :/Богородичний/

Володарко неба і землі,/ Матінко Божа,/ Премилосердна Царице,/ що предивно Слово Боже породила,/ визволи нас від усяких спокус та поневірянь.

Після полієлею сідальний,  глас 6.

Великого праведника і Боголюбця Церкви Христової прославмо./ Він бо землю Українську і Церкву Святу оберігає та рятує,/ молитовно дбає і про спасіння нас усіх, спадкоємців слави і величі його./ То ж допомагай нам, Іларіоне,/ та моли Христа Бога за спасіння душ наших.

Слава: глас той же.

Ми маємо в тобі заступника надійного перед Богом,/ благовірний, Святителю  Іларіоне  богомудрий,/ бо про народ православний свій ти пильно дбав,/ від мислених вовків його захищав./ І по кончині земного життя не перестаєш піклуватися про нас,/ великий Святителю, праведнику і молитвеннику,/  молися за спасіння рабів твоїх.

І нині : /Богородичний/

Владичице, Богородице, Мати Христа Бога,/ молися усердно за весь український народ,/ разом з Іларіоном, Святителем іправедником славним./ І заступайся за нас завжди,/ перед Христом Богом – Сином Твоїм.

Величання

Величаємо тебе, святий благовірний, праведнику наш Петре, міста Самбора славо/ і Землі Української похвало.

Після Пс. 50-го, стихира, глас 6.

Від Христа сприйнявши мудрість превелику,/ зажадав донести її до людей краю нашого./ Тому і сприйняв подвижництво від Христа, ставши Святителем і просвітителем краю нашого, захисником і заступником віри Православної./ Архіпастирю Іларіоне  достойний,/ тому гідно і торжественно святкуємо пам`ять твою.

Канон, глас 2.

Ірмос 1: Грядіте людіє …

Приспіви «Святителю Христів Іларіоне, моли Бога за нас».

1. Великого Праведника, богомудрого подвижника, владику Іларіона Огієнка прославимо, бо він святительством та боголюбством Україну збагатив,  завжди молився за народ свій.

 

2. Уподібнився ти праотцю Аврааму, Іларіоне, в юності із дому отця свого вийшовши, за покликом Божиим, і здобувши освіту предивну, до святительства дійшов, зберігаючи вірність та відданість Господу. Тим-то, тебе всі величаємо.

3. Освіту дбайливо сприймаючи, ти знання богоспасительні здобув, і сповнившись ними, став ти, Іларіоне великий, мудрим духовним керівником  народу нашого, оборонцем віри Православної в нім, Архієрею Христів відданий.

4. Богородичний

Убогих заступнице і голодних наситителько, спраглим вгамування і нагих зодягання, Богородице, молися за нас до Господа з Іларіоном архієреєм святим.

Ірмос3: На камені мя віри…

1. Предстателем та клопотальником славним перебуваючи, прославився ти побожним, праведним і чесним життям твоїм, бо всі послухи покірно виконував, до Святителів Христових був подібним. Тому всі прославляємо тебе.

2. Святителю народу і віри наставнику та за весь край український молитвенику, Іларіоне Святий, Архієрею наш, ніколи не залишай в небезпеці православних християн.

3. Розумом своїм інших Ти перевищував, навчав вірності і відданості Господу Небесному та землі своїй, народ наш. Тому і закликали тебе святительство сприйняти, щоб Богові й Україні гідно служити,  Іларіонеархієрею  наш.

4. Богородичний

Мати наша Небесна, Богородице, Едемський Цвіте і істинний Раю, не залишай в небезпеці рабів твоїх, українців земних.

По 3-й пісні, сідальний

Належить праведно і достойно оспівати тебе, Благовірний Святителю Іларіоне Огієнку, бо ти благодать святительську сприйнявши, посланником Христовим став для землі Української та за межами її. За це ми оспівуємо тебе гідно.

Слава: І нині, Богородичний.

Заступнице Церкви Православної і землі Української Покровителько, Богородице Діво, не залиши без допомоги наш український народ та всіх людей православних. Тебе ж бо, Помічницю могутню повсякчасно, ми знаємо.

Ірмос4: Услишах, Господи…

1. Здобув ти славу предивного Святителя, Іларіоне- праведнику, бо освітченістю своєю ти людей просвіщав і на спасительний шлях їх наставляв. Тим-то славимо тебе.

2. Істинним заступником Церкви Православної і стада Христового ти себе показав, коли святительство сприйняв. Тому і сподобився звання небесного архієрея і подвижника, Іларіоне, просвітителю наш.

3. Став ти вибраним Святителем Христовим, людей 20 століття, Іларіоне – архієрею, бо народ свій ти Христовим світлом Слова Божого та Богослужінням, мовою рідною просвіщав, до спасіння спроваджував та про благовістя для народу дбав.

4. Богородичний

Преславна Мати Христа Бога нашого, Владичице неба і землі, завжди за нас молися разом із Іларіоном Святим.

Ірмос5: Свєта подателю …

1. Людського роду ненависник часто дошкуляв тобі,  наклепи неправдиві, зводячи на тебе, Архієрею праведний, Іларіоне. Але ти, наче золото, вогнем випробуване, переміг його намови, владико , Святителю наш.

2. О великий подвижнику митрополите Христів Іларіоне, похвалами тебе ублажаємо, возносимо їх разом з людьми, яких ти прикладом життя свого навертав до Христа, як заблудлих овечок провадив до спасіння.

3. Ти любов велику до людей оточуючих мав у святительській душі своїй, Святителю Христів Іларіоне. Тих, що неправедними дорогами ходили, по-батьківськи їх навертав та врозумляв і на шлях спасіння приводив, духовний здобутку України нашої.

 

4. Богородичний

У бідах Заступнице і в напастях захиснице, Богородице Приснодіво, завжди заступайся за рабів своїх.

Ірмос6: В бездні гріховній …

Не раз хотіли  над тобою розправитися вороги спасіння нашого, Архієрею український Іларіоне. Але їх безчесних намірів Господь не допустив і від їх зневаги Господь тебе возвів, владико Іларіоне, оборонцю  і батьку наш.

2. Ти на схилі літ своїх, наче Мойсей-пророк, далекою дорогою провадячи народ свій, до волі державної та Церковної, з-за океанів на Україну, Обітованну Богом, споглядав, журячись, що не бачив її стільки часу. Але сильною була віра твоя і могутня надія, переповнювали душу піснеспівами щирими та гарячими. Таким до нині ти постаєш перед Престолом Бога, Іларіоне, батьку  наш.

3. Істинним людинолюбцем явився ти, Святителю Іларіоне Огієнку. Бо про бідних дбав і голодних насищав, і ображених втішав, світлом Правди Божої світ наповнюючи. Тому то всі ми  тебе величаємо.

4. Богородичний

Взбранна Воєводо, що знищувача жала смерті породила нам, визволь від небезпеки рабів Твоїх.

 

По 6-й пісні – Кондак, клас 2.

Із землі Поліської, від Києва славетного, до Канади далекої  дійшов ти за покликом Христовим. Славу святительську Православну здобувши, ти безнастанно, через заслуги свої преславні людям допомагаєш. Ті ж, хто допомогу від тебе отримують, вдячно взивають тобі: Радуйся, Святителю Іларіоне, молитвенику України, віри Православної і народу.

Ірмос7: Образу златому …

1. Підчинив ти волі Господній все побожне і Богом бережене життя своє, не дбав ти про тіло, яке минає, а дбав про душу, яка вічно живе, і завжди до Господа взивав: благословен єси, Боже отців наших.

2. Після кончини своєї не покидаєш ти краю нашого українського, Іларіоне, архієрею праведний. Бо кожен, хто і зараз просить твого святого заступництва, його отримує і взиває до Господа: благословен єси, Боже отців наших.

3. Не дав пропасти Цар Слави пам’яті святій твоїй, баженний владико. То ж усі, що до тебе звертаються, отримують допомогу та підтримку, з вдячністю співаючи: благословен єси, Боже отців наших.

4. Богородичний

Оселе Божественна, що Всюдисущого Бога прийняла в лоно Своє, виблагай нам у Господа прощення гріхів.

Ірмос8: Священощи душею …

1. Ревнителем Православ`я і по смерті показав ти себе, Іларіоне, архієрею наш. Чужина і далекі краї лише примножували ревність твою і любов, а душа Купиною Неопалимою осяйною, спроваджувала тебе до Престолу Бога Небесного і Царства Його з піснею: оспівуйте діла Господні, Господа.

2. Святому Іларіону Київському, Петру Могилі, Арсенію Мацієвичу та Павлу Конюшкевичу уподібнюючись, приносиш ти впевненість усім нам, хто в молитві удається до святості твоєї і сили. Ті ж, що допомогу отримують, взивають: оспівуйте діла Господні, Господа.

3. Земне життя в трудах пройшовши, в оселі Небесні переселився ти, Іларіоне Архієрею наш великий. То ж молися завжди за тих, хто звертається до тебе і взиває: оспівуйте діла Господні, Господа.

4. Богородичний

О Премилосердна Владичице, Заступнице наша, Богородице! Подавай блага Свої нам, щоб ми взивали: оспівуйте діла Господні, Господа.

Ірмос9: Од Бога, Бога Слова …

1. Молитви свої принесемо до Святителя Великого землі Української, Іларіона Огієнка, щоб він ублагав Господа позбавити нас від бід і спокус сьогодення лукавого.

2.Великий ти, Іларіоне владико праведний, заступником небесним став ти за Землю Українську і за народ православний  її. Тому ми величаємо тебе.

3. Спаси нас від усяких бід і скорбот, праведнику і Святителю, Іларіоне небесний, з України, бо ми знаємо тебе як ревного за люд Православний молитвенника, захисника і оборонця безнастанного.

4. Богородичний

Істинну Матір Бога, що Слово Боже породила, невимовно, ми однодумно всі прославляємо.

По 9-й пісні – світильний

Прославимо великого Святителя Іларіона, Архієрея Христового від краю Українського, бо ж будучи світильником Церкви і землі нашої, він добре стадо своє пас і загублених овець до Господа навертав. Великий владико, служителю Христовий, слава тобі.

Слава: І нині, Богородичний

Преславний божественний Кивоте, що вмістив Бога, якого небо і земля, вмістити не можуть, молися завжди за Православних Християн.

На Хвалітних стихири на 6,  глас 6.

Богомудрого Святителя Огієнка Іларіона, прославимо всі/ він, бо, з волі Божої відкинувши земне,/ життя присвятив небесному,/ яке існує у всі віки./ Ми ж оспівуємо святую пам`ять його.

Ангеле земний і людино небесна,/ Архієрею Божий, Іларіоне пресвітлий,/ небесного життя сподобився ти побожним життям твоїм,/ За це все, вдячне українство, безнастанно тебе прославляє.

Святим Церкви Христової ти завжди уподібнювався, турботою про бідних і нужденних,/ Бо, як і святі земні, ти бідним допомагав, голодних насищав,/ заблудлих направляв,/ завжди щиро хвалячи Господа.

Глас 2.

У справі спасіння власного і народу свого, великою працею потрудився ти, владико Іларіоне,/ бо приніс ти  духовні дари людям, що поневірялися./Святу Біблію – Книгу Життя, мовою українською перевів та Богослужінням душу українську дав. Слава тобі, Святителю Христів  вірний.

Великим Архіпастирям та Святителям Церкви Христової уподібнившись,/ вдачу святу перемагати ти дарував людям,/ бо кожен, хто благав тебе, в молитвах звертаючись, / не відходив невислуханим./ З тобою здобули ми волю свою. То ж пісню хвали співаємо  великому праведнику і подвижнику.

Світлом Христовим незгасним просвічений,/ наче зоря немеркнуча сяяв ти, Іларіоне Світильнику наш 20 століття. Бо взявшись за рало плуга Христового,/ не оглядався ти на справи невірні, а завжди славослів`я Господу приносив.

Слава : глас 8.

Сьогодні пам`ять праведника і Архієрея великого святкуємо,/ що із України нашої до далеких країв долинув, несучи Світло Христове у великій душі. Виконавши волю Христову в земному житті, спасіння вічне і славу небесну здобув. То ж і  Вітчизні та народу нашому, Богом береженому, здобудь їх, владико.

І нині: Богородичний, глас 6

Богородицю прославимо Неневісную,/ Колісницю Слова,/ що Бога вічного світові явила/ і ним Божественне спасіння у світ принесла, Пренепорочная, Слава Тобі.

Кінець і Богу слава!

This entry was posted in єпископ Іоан (Швець), історія УПЦ КП, Богослужбові тексти, Літературна творчість Владики Іоана, Статті та книги. Bookmark the permalink.