Хор небесний хвалу співає, нового святого славить…

Тільки коли ми повернемося до благодатних джерел Київського православ’я, відродимо наш обряд, прославимо наших святих – тільки тоді можна буде говорити про істинність існування православної Української Церкви.

митрополит Іларіон (Огієнко)

Яскравим світлом сонця й чистою небесною блакиттю зустрічав гостей у неділю, 17 липня 2011 року Божого, православний Самбір. Бо в цей день відбулася подія, якій Господом Богом було передвіщено ввійти золотою сторінкою в історію Українського православ’я – церковне прославлення Благовірного гетьмана Петра Сагайдачного.

Майже 400 років Україна йшла до цієї знаменної події. Важкою була ця дорога, багато полита кров’ю мучеників за Волю України, за права мати свою – Київську Православну Церкву, за право бути господарем на своїй землі, за право славити Господа Бога на своїй, Богом даній мові та в українському православному обряді.

Уже від дев’яти годин ранку православні почали заповнювати площу перед Самбірським кафедральним собором. Від усіх кінців України приїхали делегації православних громад нашої Святої Української Автокефальної Православної Церкви. Три єпископа та більше тридцяти священиків УАПЦ побажали прийняти участь у прославленні  Благовірного гетьмана Петра Сагайдачного. Гостей гостинно приймав Преосвященний владика Іоан, керуючий  архієрей Львівсько-Самбірської єпархії

У 9.30 на щаблях собору діти вітали Преосвященного Володимира, єпископа Житомирського і Поліського, котрому Блаженнійший Мефодій, митрополит Київський і всієї України благословив очолити святкове Богослужіння. Після вітального слова маленьких православних самбірчан, Владика Володимир пройшов у храм, де його зустріло духовенство собору і Свято Прославлення офіційно почалося.

Преосвященному владиці Володимирові сослужили два єпископи Святої Української Автокефальної Православної Церкви: Преосвященний Іоанн, керуючий Львівсько-Самбірської єпархією і Преосвященний Герман, єпископ Чернівецький і Хотинський. Через хворобу Преосвященний Афанасій, єпископ Харківський і Полтавський не зміг служити, але був присутній на святі та молився разом з усіма.

Кульмінацією святкового Богослужіння безсумнівно став сам чин прославлення Благовірного гетьмана Петра.

Слід зазначити, що вже за кілька тижнів до свята, по благословенню керуючого архієрея Львівсько-Самбірської єпархії, Преосвященного Іоана (Швеця), почалося наукове відновлення Чина прославлення святих Православної Київської Церкви. Згідно праць митрополита  Іларіона (Огієнка), історичним дослідженням обрядовості Православної Церкви Константинополя, рукописними і друкованими матеріалами XV – XVII століть, протоієреєм Сергієм Горбиком була підготовлена наукова довідка та загальний порядок Чину, та в п’ятницю, 15 липня, на засіданні єпархіальної літургійної комісії був прийнятий остаточний вигляд Богослужбового чину. Неоціненні богослужбові виправлення й доповнення вніс особисто Преосвященний владика Іоан. Саме завдяки вказівкам владики, Чин прославлення набув урочистості та гармонійно вписався у хід архієрейського Богослужіння.

Чотири православних козаки на рушниках внесли в храм ікону Благовірного гетьмана Петра, що символізувала мощі святого. Після заупокійної літії ікону в козаків прийняли чотири представники чернечого духовенства й піднесли до солеї храму. Тут, Преосвященним владикою Германом було зачитано рішення Архієрейського собору УАПЦ про прославлення Благовірного гетьмана Петра, а Преосвященний владика Іоан зачитав житіє нового Українського Православного святого. Після цього, ченці – архімандрити, ігумен та ієромонах,  внесли ікону у вівтар і тричі обнесли її довкола вівтаря. Виносячи ікону через Царську Браму, вони зупинилися на солеї, а Преосвященний єпископ Герман освятив ікону Благовірного гетьмана Петра. Хор, єпископи та духовенство тричі проспівали тропар, кондак і величання новому святому.

Хочеться відзначити піднесену та проникливу проповідь, з якою звернувся до присутніх протоієрей Микола Брийовський.

Після закінчення архієрейської Божественної Літургії, прочани та вірні змогли поклонитися іконі Благовірного гетьмана Петра. Згодом всі три Преосвященних владики та численне духовенство вийшли на балкон храму, куди також були винесені ікони: Самбірської Божої Матері, Благовірного гетьмана Петра й Святителя Павла (Конюшкевича). Кожний із владик звернувся до присутніх із проникливим і святковим словом. Свято завершилося Хресною ходою з іконами та співом хвалебних православних гімнів по вулицях Самбора.

Сонячним світлом радості сіяли обличчя православних українців, коли вони залишали храм. Бо нова зірка засяяла в хорі Православних Святих Землі Української, підносячи молитви за Землю нашу і Святе Українське Православ’я перед Престолом Всевишнього.

 

прот. Сергій Горбик

Нижче ми надаємо Вам  світлини зі свята, що їх зробив о. Миколай Лиско:
 


 

Тільки коли ми повернемося до благодатних джерел Київського православ’я, відродимо наш обряд, прославимо наших святих – тільки тоді можна буде говорити про істинність існування православної Української Церкви.

 

 

Опубліковано у Наші святі, Новини єпархіїї, Новини православного світу | Теґи: , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>